موزه یهود دانمارک(کپنهاک-دانمارک)

اسکیس اولیه معمار:

یهودیان دانمارکی این موزه را متفاوت از سایر موزه های یهود در اروپا می خواستند این موزه با کانسپت نجات یهود از سال های  غم انگیز گذشته توسط یک تلاش دسته جمعی و همه جانبه با الهام گرفتن از عنصر نور و روشنیدگی.و این همان واکنش عمیقی بود که جامعه یهود دانمارک در آن سالهای پر از سختی با الهام از مفهوم نور  (مهربانی)کتاب مقدس ، از خود نشان داد.

از این رو موزه یهود دانمارک تبدیل به یک چهارچوب منحصر به فرد از زندگی جدید یهودیان شد .و تبدیل به خانه جدید یهودیان گردید که سراسر پر از نور بود و امیدواری .

این بنا در اوایل کاخ سلطنتی یکی از پادشاهان مسیحی بود که در قرن هفدهم ساخته شد و سپس در قرن بیستم تبدیل به کتابخانه سلطنتی گردید .اما امروزه تبدیل به موزه یهودیان دانمارک شده است .

طراحی این موزه از دو جنبه شهری و معماری حائز اهمیت است .رابطه موزه با کتابخانه قدیم و جدید  توسط یک پیاده روی ساده در یک پیاده رویی که  در طول Proviantgården حیاط کتاب خانه سلطنتی قرار دارد ، این موزه را تبدیل به یکی از صفحات تاریخی این کتاب خانه سلطنتی کرده است .

حرکت های پویا و نور های روحانی بر دیواره های موزه بازدیدکنندگان را به شعف و هیجان دعوت می کند.

 

در همان ابتدای ورودی موزه تلاش شده است که بازدید کننده بتواند یک ارتباط عمیق با تاریخ یهودیان دانمارک بر قرار کند .این موزه دارای یک حیاط مرکزی است، مکانی برای برقرای یک ارتباط دوستانه بین بازدید کنندگان و قرار دادن یک کافی شاپ در داخل این فضا که به منظور هم دل ساختن یهودیان بدین کونه طراحی شده است .

فلسفه وجودی موزه یهود بر اساس حکم مهمی از کتاب مقدس بنا نهاده شده است که همانا اخلاق خوب و مهربانی با یکدیگر را گوشزد می کند این پروژه دارای پنجره های شیشه ای درخشان است که این عالم کوچک و صغیر را به حکم کتاب مقدس تبدیل به روشنایی روز می کند . بازدید کنندگان با دیدن یک فضای سراسر پویا شگفت زده یا هیجان زده می شوند .حرکت در این ساختمان شما را به ماجراجویی از تاریخ یهود به صورت روحی . فیزیکی دعوت می کند این ردیابی و ماجراجویی تاریخ و فرهنگ پویای یهود و تاثیر آن را بر زندگی معاصر بازگو می کند .

 

با تشکر از توجه شما .

مترجم :هادی هلالیان

 

/ 1 نظر / 288 بازدید

چه تعبیر شاعرانه ای از به کثافت کشیدن معماری دارید